

2018 Tarmac Men Sl4
The base Tarmac brings performance to the masses, with many of the same technologies that you'll find in our higher-end models, but with a price tag that's a bit more palatable. To go along with this Grand-Tour winning FACT 9r carbon frame and performance geometry, we've spec'd it with the reliable shifting of Shimano's Tiagra. It's the perfect introduction to start exploring the roads ahead.
As for the spec, we've made sure to select components that keep you rolling without worry like durable DT R460 wheels, Shimano Tiagra shifting, and a bevy of Body Geometry components that maximize performance by providing the utmost in comfort.
| FRAME | Specialized Tarmac SL4, FACT 9r carbon, compact race design, 1-3/8 lower bearing, threaded BB, 130mm spacing |
| FORK | Specialized FACT carbon, full monocoque |
| HANDLEBARS | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| STEM | Specialized, 3D forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| SADDLE | Body Geometry ToupƩ Sport, steel rails, 143mm |
| SEATPOST | Specialized Comp carbon, single bolt |
| SEAT BINDER | Specialized, alloy, 27.2mm |
| FRONT BRAKE | Tektro Axis caliper |
| REAR BRAKE | Tektro Axis caliper |
| SHIFT LEVERS | Shimano Tiagra |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tiagra, braze-on |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Tiagra, long cage, 10-speed |
| CASSETTE | Shimano Tiagra, 10-speed, 12-28t |
| CRANKSET | Praxis Alba M30, solid forged arms, 6061 chainrings, 110 BCD, 11-speed |
| CHAINRINGS | 50/34T |
| CHAIN | KMC X10EL, 10-speed w/ Missing Link⢠|
| FRONT WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 20h |
| REAR WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 24h |
| FRONT TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| REAR TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| INNER TUBES | 700x20/28mm, 40mm Presta valve |
| PEDALS | Nylon, 105x78x28mm, loose balls w/ reflectors |
| Size | 49 |
Original: $1,199.95
-65%$1,199.95
$419.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The base Tarmac brings performance to the masses, with many of the same technologies that you'll find in our higher-end models, but with a price tag that's a bit more palatable. To go along with this Grand-Tour winning FACT 9r carbon frame and performance geometry, we've spec'd it with the reliable shifting of Shimano's Tiagra. It's the perfect introduction to start exploring the roads ahead.
As for the spec, we've made sure to select components that keep you rolling without worry like durable DT R460 wheels, Shimano Tiagra shifting, and a bevy of Body Geometry components that maximize performance by providing the utmost in comfort.
| FRAME | Specialized Tarmac SL4, FACT 9r carbon, compact race design, 1-3/8 lower bearing, threaded BB, 130mm spacing |
| FORK | Specialized FACT carbon, full monocoque |
| HANDLEBARS | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| STEM | Specialized, 3D forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| SADDLE | Body Geometry ToupƩ Sport, steel rails, 143mm |
| SEATPOST | Specialized Comp carbon, single bolt |
| SEAT BINDER | Specialized, alloy, 27.2mm |
| FRONT BRAKE | Tektro Axis caliper |
| REAR BRAKE | Tektro Axis caliper |
| SHIFT LEVERS | Shimano Tiagra |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Tiagra, braze-on |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Tiagra, long cage, 10-speed |
| CASSETTE | Shimano Tiagra, 10-speed, 12-28t |
| CRANKSET | Praxis Alba M30, solid forged arms, 6061 chainrings, 110 BCD, 11-speed |
| CHAINRINGS | 50/34T |
| CHAIN | KMC X10EL, 10-speed w/ Missing Link⢠|
| FRONT WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 20h |
| REAR WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 24h |
| FRONT TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| REAR TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| INNER TUBES | 700x20/28mm, 40mm Presta valve |
| PEDALS | Nylon, 105x78x28mm, loose balls w/ reflectors |
| Size | 49 |











