

2019 Kenevo Fsr Comp 6Fattie
We're all for pumping out hot laps hour-after-hour, but climbing back to the top, or burying your pride and getting a shuttle ride, tends to get old. Either your legs start bubbling with lactic acid like a marshmallow in a camp fire, or you're forced to miss the "perfect run" when it's your turn to drive. We get it, and that's why we've developed the Turbo Kenevo Comp. Best-in-class technology gives it the power to ride more trails, all while having the modern geometry and travel found you need for a big day out.
With the Turbo Kenevo, you get all of the hallmarks that our trail bikes are known for—a roomy top tube for an easy fit and better control, ultra-short chainstays for nimble handling, and a low bottom bracket that makes the bike feel glued to the trail. But then you top it all off with 180 millimeters of front and rear travel, and you get a bike that's ready to send it off of anything.
Then comes an M5 aluminum frame and our hyper efficient and powerful Specialized e-MTB technology—integrating an easily removable battery and a new Specialized 1.2E motor. This also receives our exclusive Rx Trail Tune that smoothly and quietly brings additional power to the pedals, making climbing the steepest of trails nearly effortless. Of course, the output is fully adjustable to conserve energy, as well, while the custom motor is also the only one on the market that features instant pedal engagement and consistent torque throughout the entire cadence range.
At the M1 Series battery, you'll find that it's fully integrated with the down tube and easily removable for quick charging or swaps. It has a lengthy lifespan for hitting long, out of the way trails and, along with the motor, it's been strategically placed for optimal weight distribution. You'll also find our Mission Control App for full control of the Turbo technology, an integrated Trail Display with all of the ride metrics you need, a Trail Remote that lets your easily switch between modes without removing your hands from the bars, and a power meter that shows exactly how much power you're putting out vs. the motor.
The build of the Turbo Kenevo Comp is the perfect blend of performance, durability, and value. It features a RockShox Yari RC fork and FOX Van RC Coil rear shock (each with 180mm of travel), a mix of Shimano XT and SLX drivetrain components, and wide alloy rims.
| FRAME | Specialized M5 Premium Aluminum, 27.5 Trail Geometry, integrated down tube battery, enclosed internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 180mm of travel |
| FORK | RockShox Yari RC 27.5, Boostâ„¢, 15x110mm, 180mm of travel |
| SEAT BINDER | Specialized bolt-type, alloy, 38.6mm |
| REAR SHOCK | FOX Van RC Coil, S: 400 lb/in, M: 450 lb/in, L: 500 lb/in, XL: 550 lb/in, 216x57 |
| STEM | Specialized Trail, 3D-forged alloy, 4-bolt, 6-degree rise, 45mm |
| HANDLEBARS | Specialized, 7050 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 27mm rise, 800mm width |
| GRIPS | Specialized Sip grip, half-waffle, S/M: regular thickness, L/XL: XL thickness |
| SADDLE | Body Geometry Henge Comp, hollow Cr-Mo rails, 143mm |
| SEATPOST | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, 34.9mm, S: 125mm, M/L/XL: 150mm of travel |
| FRONT BRAKE | SRAM Guide RE, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| REAR BRAKE | SRAM Guide RE, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| REAR DERAILLEUR | Shimano XT, Shadow Plus, GS cage, 11-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano SLX, 11-speed |
| CASSETTE | Shimano SLX, 11-speed, 11-46t |
| CHAIN | KMC X11ET, 11-speed w/ Missing Linkâ„¢ |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| RIMS | 27.5 alloy, 20mm depth, 30mm internal width, tubeless ready |
| FRONT HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | DT Swiss Industry |
| FRONT TIRE | Butcher, GRID casing, GRIPTON® compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.6 |
| REAR TIRE | Butcher, GRID casing, GRIPTON® compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.6 |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| MOTOR | Specialized 1.2E, custom Rx Trail-tuned motor, 250W nominal |
| UI/REMOTE | Specialized Handlebar Trail Remote w/walk-assist |
| BATTERY | Specialized M1-460, integrated Trail Display, ANT+/Bluetooth® module, 460Wh |
| CHARGER | Custom Specialized 42V2A Charger w/ Rosenberger plug, AC power cord included |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| PEDALS | Specialized Dirt |
| Size | s |
Original: $5,750.00
-65%$5,750.00
$2,012.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We're all for pumping out hot laps hour-after-hour, but climbing back to the top, or burying your pride and getting a shuttle ride, tends to get old. Either your legs start bubbling with lactic acid like a marshmallow in a camp fire, or you're forced to miss the "perfect run" when it's your turn to drive. We get it, and that's why we've developed the Turbo Kenevo Comp. Best-in-class technology gives it the power to ride more trails, all while having the modern geometry and travel found you need for a big day out.
With the Turbo Kenevo, you get all of the hallmarks that our trail bikes are known for—a roomy top tube for an easy fit and better control, ultra-short chainstays for nimble handling, and a low bottom bracket that makes the bike feel glued to the trail. But then you top it all off with 180 millimeters of front and rear travel, and you get a bike that's ready to send it off of anything.
Then comes an M5 aluminum frame and our hyper efficient and powerful Specialized e-MTB technology—integrating an easily removable battery and a new Specialized 1.2E motor. This also receives our exclusive Rx Trail Tune that smoothly and quietly brings additional power to the pedals, making climbing the steepest of trails nearly effortless. Of course, the output is fully adjustable to conserve energy, as well, while the custom motor is also the only one on the market that features instant pedal engagement and consistent torque throughout the entire cadence range.
At the M1 Series battery, you'll find that it's fully integrated with the down tube and easily removable for quick charging or swaps. It has a lengthy lifespan for hitting long, out of the way trails and, along with the motor, it's been strategically placed for optimal weight distribution. You'll also find our Mission Control App for full control of the Turbo technology, an integrated Trail Display with all of the ride metrics you need, a Trail Remote that lets your easily switch between modes without removing your hands from the bars, and a power meter that shows exactly how much power you're putting out vs. the motor.
The build of the Turbo Kenevo Comp is the perfect blend of performance, durability, and value. It features a RockShox Yari RC fork and FOX Van RC Coil rear shock (each with 180mm of travel), a mix of Shimano XT and SLX drivetrain components, and wide alloy rims.
| FRAME | Specialized M5 Premium Aluminum, 27.5 Trail Geometry, integrated down tube battery, enclosed internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 180mm of travel |
| FORK | RockShox Yari RC 27.5, Boostâ„¢, 15x110mm, 180mm of travel |
| SEAT BINDER | Specialized bolt-type, alloy, 38.6mm |
| REAR SHOCK | FOX Van RC Coil, S: 400 lb/in, M: 450 lb/in, L: 500 lb/in, XL: 550 lb/in, 216x57 |
| STEM | Specialized Trail, 3D-forged alloy, 4-bolt, 6-degree rise, 45mm |
| HANDLEBARS | Specialized, 7050 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 27mm rise, 800mm width |
| GRIPS | Specialized Sip grip, half-waffle, S/M: regular thickness, L/XL: XL thickness |
| SADDLE | Body Geometry Henge Comp, hollow Cr-Mo rails, 143mm |
| SEATPOST | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, 34.9mm, S: 125mm, M/L/XL: 150mm of travel |
| FRONT BRAKE | SRAM Guide RE, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| REAR BRAKE | SRAM Guide RE, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| REAR DERAILLEUR | Shimano XT, Shadow Plus, GS cage, 11-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano SLX, 11-speed |
| CASSETTE | Shimano SLX, 11-speed, 11-46t |
| CHAIN | KMC X11ET, 11-speed w/ Missing Linkâ„¢ |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| RIMS | 27.5 alloy, 20mm depth, 30mm internal width, tubeless ready |
| FRONT HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| REAR HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | DT Swiss Industry |
| FRONT TIRE | Butcher, GRID casing, GRIPTON® compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.6 |
| REAR TIRE | Butcher, GRID casing, GRIPTON® compound, 2Bliss Ready, 27.5 x 2.6 |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| MOTOR | Specialized 1.2E, custom Rx Trail-tuned motor, 250W nominal |
| UI/REMOTE | Specialized Handlebar Trail Remote w/walk-assist |
| BATTERY | Specialized M1-460, integrated Trail Display, ANT+/Bluetooth® module, 460Wh |
| CHARGER | Custom Specialized 42V2A Charger w/ Rosenberger plug, AC power cord included |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| PEDALS | Specialized Dirt |
| Size | s |











