

Cane Creek 10-Series ZS Set - Black 1-1/8"-44mm Head-Tube ZS44/28.6|ZS44/30
- TECH SPECS
| Bearing Grade | Sealed cartridge |
| Crown Race Diameter | 30mm |
| Lower Cup | 44mm |
| Headset Type | ZeroStack |
| Upper Cup | 44mm |
| Headset Weight | 62.8g |
| Primary Color | Black |
| S.H.I.S. | ZS44/28.6/H8 | ZS44/30 |
| Steerer Tube | 1-1/8 |
| Stack Height | 12 |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Upper | ZS44/28.6 |
| SHIS Lower | ZS44/30 |
Original: $44.99
-65%$44.99
$15.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Bearing Grade | Sealed cartridge |
| Crown Race Diameter | 30mm |
| Lower Cup | 44mm |
| Headset Type | ZeroStack |
| Upper Cup | 44mm |
| Headset Weight | 62.8g |
| Primary Color | Black |
| S.H.I.S. | ZS44/28.6/H8 | ZS44/30 |
| Steerer Tube | 1-1/8 |
| Stack Height | 12 |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Upper | ZS44/28.6 |
| SHIS Lower | ZS44/30 |











