
Cane Creek 110 Series Headset Bottom Assembly EC/49/40/H12 75.4g Black
- TECH SPECS
| Bearing Grade | Sealed cartridge |
| Crown Race Diameter | 40mm |
| Lower Cup | 49mm |
| Headset Type | External Threadless |
| Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| S.H.I.S. | EC49/40 |
| Steerer Tube | 1-1/2 |
| Stack Height | 12 |
| Headset Position | Lower |
| SHIS Lower | EC49/40 |
Original: $84.99
-65%$84.99
$29.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Bearing Grade | Sealed cartridge |
| Crown Race Diameter | 40mm |
| Lower Cup | 49mm |
| Headset Type | External Threadless |
| Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| S.H.I.S. | EC49/40 |
| Steerer Tube | 1-1/2 |
| Stack Height | 12 |
| Headset Position | Lower |
| SHIS Lower | EC49/40 |











