


Cane Creek eeWings All-Road 3-Bolt Titanium Crankset - Direct Mount 30mm Spindle Brushed Titanium
- Titanium arms, spindle and crank bolt offer the ultimate in stiffness and durability. In the same weight range as premium carbon cranks but 20-30% stiffer
- Compatible with direct mount SRAM X-Sync road compatible chainring options
- Using 3-bolt offset ring and/or spacers 43-45mm chainline possible
- Optional DM 3-bolt 110BCD spider for 1x or 2x drivetrains, use DC-9127 or DC-9129
- CNC machined 7075 T-6 aluminum bottom bracket preloader
- Bottom bracket not included, use DC91*
- Manufacturer 10-year limited warranty
- 400g (170mm)
| Model | eeWings All-Road |
| Length | 170mm |
| Direct Mount/BCD | 3-Bolt |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 68mm |
| Chainline | 43/45mm |
| Material | Titanium |
| Color | Brushed Titanium, Silver |
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Crank Length (mm) | 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Weight | 395 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Defined Color | Gray |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Titanium arms, spindle and crank bolt offer the ultimate in stiffness and durability. In the same weight range as premium carbon cranks but 20-30% stiffer
- Compatible with direct mount SRAM X-Sync road compatible chainring options
- Using 3-bolt offset ring and/or spacers 43-45mm chainline possible
- Optional DM 3-bolt 110BCD spider for 1x or 2x drivetrains, use DC-9127 or DC-9129
- CNC machined 7075 T-6 aluminum bottom bracket preloader
- Bottom bracket not included, use DC91*
- Manufacturer 10-year limited warranty
- 400g (170mm)
| Model | eeWings All-Road |
| Length | 170mm |
| Direct Mount/BCD | 3-Bolt |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 68mm |
| Chainline | 43/45mm |
| Material | Titanium |
| Color | Brushed Titanium, Silver |
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Crank Length (mm) | 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Weight | 395 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Defined Color | Gray |
| Spindle Interface Type | RaceFace/Easton CINCH |











