


Cane Creek Helm MKII Air 29 Suspension Fork - 15 x 110 mm 44 mm Offset, Gloss Black
- Double air spring system with independent positive and negative chambers
- Adjustable from 130 to 160mm of travel internally
- Redesigned air spring with threadless air seal head for service and travel change ease
- Damper: Low speed rebound in addition to high and low speed compression adjustable; with 2.5wt damper oil and 11% lighter viscosity
- Air volume adjustment with internal indexed system
- Threadless aluminum steerer
- 35mm low friction anodized upper tubes with SKF wiper seals
- Post mount brake: minimum 180mm rotor with 210mm maximum rotor size
- Boost 110: allows for a hub with a wider hub flange that provides the rider with a stiffer wheel for more precise steering
- D-Loc 15mm bolt-on thru-axle
- 27.5"+: 75mm wide by 739mm tall maximum tire size
- 29": 64mm wide by 749mm tall maximum tire size
| Model | Helm MKII Air |
| Wheel Size | 29", 29"/27.5"+ |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44, 44mm |
| Travel | 140mm (Internally Adjustable 130-160mm) |
| Spring Type | Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 2080, 2080g |
| Color | Black, Gloss Black |
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | None |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 150, 160 |
| Axle to Crown Length | 563, 573 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 64, 65 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 40 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Double air spring system with independent positive and negative chambers
- Adjustable from 130 to 160mm of travel internally
- Redesigned air spring with threadless air seal head for service and travel change ease
- Damper: Low speed rebound in addition to high and low speed compression adjustable; with 2.5wt damper oil and 11% lighter viscosity
- Air volume adjustment with internal indexed system
- Threadless aluminum steerer
- 35mm low friction anodized upper tubes with SKF wiper seals
- Post mount brake: minimum 180mm rotor with 210mm maximum rotor size
- Boost 110: allows for a hub with a wider hub flange that provides the rider with a stiffer wheel for more precise steering
- D-Loc 15mm bolt-on thru-axle
- 27.5"+: 75mm wide by 739mm tall maximum tire size
- 29": 64mm wide by 749mm tall maximum tire size
| Model | Helm MKII Air |
| Wheel Size | 29", 29"/27.5"+ |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44, 44mm |
| Travel | 140mm (Internally Adjustable 130-160mm) |
| Spring Type | Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 2080, 2080g |
| Color | Black, Gloss Black |
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | None |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 150, 160 |
| Axle to Crown Length | 563, 573 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 64, 65 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 40 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |











