

Crankbrothers Synthesis Alloy Enduro 29" Wheels
- Tubeless ready front and rear specific wheels are optimized to address the specific performance requirements and loads of mountain biking
- Compliant-tuned front wheel improves handling and maximizes grip. Wider rim width supports a wider tire profile up front for more air volume and larger contact patch (31.5mm inner width)
- Stiff-tuned rear wheel supports peak loads and enhances stability at speed. Narrower rim width supports a narrower rear tire for lower rolling resistance and good grip from edge knobs (29.5mm inner width)
- Synthesis hub has 17 degree engagement and standard flanges to accommodate j-bend spokes
- Front wheel built with double butted Sapim D-light spokes (2.0/1.65/2.0mm) and alloy nipples
- Rear wheel built with double butted Sapim Race spokes (2.0/1.8/2.0mm) and alloy nipples
- 6-bolt disc
| Model | Synthesis Alloy Enduro |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (Micro Spline), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 15x110 |
| Hub | Synthesis |
| Hole | 28, 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Synthesis Alloy Enduro |
| Internal W | 29.5mm, 31.5mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1095g, 902g |
Original: $239.99
-65%$239.99
$84.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tubeless ready front and rear specific wheels are optimized to address the specific performance requirements and loads of mountain biking
- Compliant-tuned front wheel improves handling and maximizes grip. Wider rim width supports a wider tire profile up front for more air volume and larger contact patch (31.5mm inner width)
- Stiff-tuned rear wheel supports peak loads and enhances stability at speed. Narrower rim width supports a narrower rear tire for lower rolling resistance and good grip from edge knobs (29.5mm inner width)
- Synthesis hub has 17 degree engagement and standard flanges to accommodate j-bend spokes
- Front wheel built with double butted Sapim D-light spokes (2.0/1.65/2.0mm) and alloy nipples
- Rear wheel built with double butted Sapim Race spokes (2.0/1.8/2.0mm) and alloy nipples
- 6-bolt disc
| Model | Synthesis Alloy Enduro |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front, Rear (Micro Spline), Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148, 15x110 |
| Hub | Synthesis |
| Hole | 28, 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Synthesis Alloy Enduro |
| Internal W | 29.5mm, 31.5mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1095g, 902g |











