
DT Swiss D 1900 Classic Rear Wheel - 26" 10 x 135mm Bolt-On 6-Bolt 12T Single-Speed Ratchet LN 36 BLK
| Rear Axle | Bolt-on x 135 mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 26" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | Bolt-on x 135 mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Single Cog Driver |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 26" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |











