
DT Swiss E 1800 Spline 23 Rear Wheel - 700 12 x 142mm Center-Lock XDR Black
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 22 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |











