

DT Swiss E 512 Rim - Disc, Black
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 562, 600 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 525, 560 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Original: $105.90
-65%$105.90
$37.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 562, 600 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 525, 560 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











