
Dt swiss EXC 1200 Classic 3-Dec 27.5in Wheel Rear
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Model | EXC 1200 |
| Hub Model | LE 180 |
| Hub Spacing | 148 |
| Hub Color | Sil |
| Gears | XD/Micro |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | DT Revolite |
| Spoke Count | 32H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Model | EXC 1200 |
| Hub Model | LE 180 |
| Hub Spacing | 148 |
| Hub Color | Sil |
| Gears | XD/Micro |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | DT Revolite |
| Spoke Count | 32H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |











