
DT Swiss FR 571 Rim - 29" Disc Silver 32H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 599 |
| Valve | Presta |
| Color | Silver |
| Weight | 650 |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Silver |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Original: $165.16
-65%$165.16
$57.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 599 |
| Valve | Presta |
| Color | Silver |
| Weight | 650 |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Silver |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |











