
DT Swiss H 552 Tubeless Ready 29" Disc Rim 32h Black
- 20mm deep, tubeless ready, disc specific rim
- Designed to handle 150kg (330lbs), optimal for E-Bike and larger rider usage
- DT Swiss patented Pro Head Reinforcement System (PHR System) is designed to balance the load transferred to the rim, working as a ball and socket interface, requiring unique washers and Squorx nipples
- Sleeve jointed rim for added strength
| Model | H 552 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 602mm |
| Color | Black |
| Weight | 615g |
Original: $126.90
-65%$126.90
$44.41Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 20mm deep, tubeless ready, disc specific rim
- Designed to handle 150kg (330lbs), optimal for E-Bike and larger rider usage
- DT Swiss patented Pro Head Reinforcement System (PHR System) is designed to balance the load transferred to the rim, working as a ball and socket interface, requiring unique washers and Squorx nipples
- Sleeve jointed rim for added strength
| Model | H 552 |
| Size | 29" |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 20mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 602mm |
| Color | Black |
| Weight | 615g |











