
DT Swiss HU 1900 Spline Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Center-Lock HG 11 MTN Ratchet LN 18 BLK
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | electric bikes, electric bicycle, e-bike, e-bikes |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | electric bikes, electric bicycle, e-bike, e-bikes |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |











