


DT Swiss HX 1700 Spline LS Rear Wheel - 12 x 148mm, 6-Bolt, Black
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, Shimano HG 11/12-Speed Road, Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Original: $662.90
-65%$662.90
$232.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, Shimano HG 11/12-Speed Road, Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |











