

DT Swiss PR 1400 DiCut OXiC Rear Wheel
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 18 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |











