


DT Swiss RR 421 700C Rim
- Superior road riding performance
- A nearly seamless welding process and a special anodizing treatment boost strength while remaining durable
- DT Swiss patented Pro Head Reinforcement System (PHR System) is designed to balance the load transferred to the rim, working as a ball and socket interface, requiring unique washers and Squorx nipples
- Rims include Squorx nipples and washers
| Model | RR 421 |
| Size | 700c |
| Internal W | 20mm |
| Depth | 21mm |
| Hole | 24 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 430, 430g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Superior road riding performance
- A nearly seamless welding process and a special anodizing treatment boost strength while remaining durable
- DT Swiss patented Pro Head Reinforcement System (PHR System) is designed to balance the load transferred to the rim, working as a ball and socket interface, requiring unique washers and Squorx nipples
- Rims include Squorx nipples and washers
| Model | RR 421 |
| Size | 700c |
| Internal W | 20mm |
| Depth | 21mm |
| Hole | 24 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 601mm |
| Color | Black |
| Weight | 430, 430g |
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 601 |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 3 |











