
Dt swiss XMC 1200 Spline 30 29in Wheel Front
- TECH SPECS
| Diameter | 29in |
| Front/Rear or Set | Front |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 15mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | DT XMC 1200 |
| Hub Model | 180 |
| Hub Spacing | 110 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aerolite |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Original: $1,222.90
-65%$1,222.90
$428.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Diameter | 29in |
| Front/Rear or Set | Front |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 15mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | DT XMC 1200 |
| Hub Model | 180 |
| Hub Spacing | 110 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | |
| Brake Type | CL |
| Spoke Type | DT Aerolite |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |











