

DT Swiss XR 1700 SPLINE Rear Wheel - 29", 12 x 148mm Boost, Center Lock
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |











