
DT Swiss XRC 310 Rim - 29" Disc Carbon Tubeless Hookless 28H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 602 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 373 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Depth (mm) | 20 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Original: $599.90
-65%$599.90
$209.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 602 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 373 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Depth (mm) | 20 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |











