
ENVE Composites AM30 Foundation Rim - 28h, Black
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 39 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 605 |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 470, 510 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Depth (mm) | 20 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Original: $685.00
-65%$685.00
$239.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 39 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564, 605 |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Weight | 470, 510 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Depth (mm) | 20 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |











