
ENVE Composites AR IN-Route Fork Tapered 1.5" 47mm 12x100
- Carbon All-Road fork for use with IN-Route headset and cockpit options
- IN-Route system is designed to hide hoses and wires from the wind, improving the bike's aero performance and clean look
- Max tire size 700x40mm
- Compatible rotor sizes 160mm and 180mm
- Steerer not compatible with star nuts, use a compression plug
- 535g
| Model | All-Road IN-Route |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 47mm |
| Axle | Crown-380mm |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100 |
| Color | Black |
Original: $625.00
-65%$625.00
$218.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Carbon All-Road fork for use with IN-Route headset and cockpit options
- IN-Route system is designed to hide hoses and wires from the wind, improving the bike's aero performance and clean look
- Max tire size 700x40mm
- Compatible rotor sizes 160mm and 180mm
- Steerer not compatible with star nuts, use a compression plug
- 535g
| Model | All-Road IN-Route |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 47mm |
| Axle | Crown-380mm |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100 |
| Color | Black |











