🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

ENVE Composites Gravel IN-Route Fork Tapered 1.5" 55mm 12x100mm
- Carbon gravel fork for use with IN-Route headset and cockpit options
- IN-Route system is designed to hide hoses and wires from the wind, improving the bike's aero performance and clean look
- Accessory mounts on legs
- Max tire size 700x50mm
- Compatible rotor sizes 160mm and 180mm
- Steerer not compatible with star nuts, use a compression plug
- 545g
| Model | Gravel IN-Route |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 55mm |
| Axle | Crown-395mm |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100 |
| Color | Black |
$625.00
ENVE Composites Gravel IN-Route Fork Tapered 1.5" 55mm 12x100mm—
$625.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Carbon gravel fork for use with IN-Route headset and cockpit options
- IN-Route system is designed to hide hoses and wires from the wind, improving the bike's aero performance and clean look
- Accessory mounts on legs
- Max tire size 700x50mm
- Compatible rotor sizes 160mm and 180mm
- Steerer not compatible with star nuts, use a compression plug
- 545g
| Model | Gravel IN-Route |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 55mm |
| Axle | Crown-395mm |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100 |
| Color | Black |











