🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


ENVE Composites M5 Pro Rear Wheel - 29", 12 x 148, Center-Lock, Innerdrive 80pt, Black
The M5 Pro marks a new era in M Series cross-country wheels raising the bar for speed efficiency and toughness. It is the result of a more than 4-year development project during which ENVE worked closely with its professional athletes to create something that would give the fastest endurance athletes an edge. Unique front and rear rim construction combined with an all-new shallow rim shape offer an unmatched blend of characteristics designed to go farand fast.The rear rim is firmer to maximize power transmission and impact toughness Wide Hookless Bead - XC optimized anti-pinch flat protection Innerdrive 80pt engagement hubs with CX Ray straight pull spokes Alloy external nipples with Nyloc thread-locking Built for cross-country race applications Backed by ENVE’s 5-year Factory Warranty and Incidental Damage Protection
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 27 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Select Cassette Body Type
From $1,265.00
ENVE Composites M5 Pro Rear Wheel - 29", 12 x 148, Center-Lock, Innerdrive 80pt, Black—
$1,265.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The M5 Pro marks a new era in M Series cross-country wheels raising the bar for speed efficiency and toughness. It is the result of a more than 4-year development project during which ENVE worked closely with its professional athletes to create something that would give the fastest endurance athletes an edge. Unique front and rear rim construction combined with an all-new shallow rim shape offer an unmatched blend of characteristics designed to go farand fast.The rear rim is firmer to maximize power transmission and impact toughness Wide Hookless Bead - XC optimized anti-pinch flat protection Innerdrive 80pt engagement hubs with CX Ray straight pull spokes Alloy external nipples with Nyloc thread-locking Built for cross-country race applications Backed by ENVE’s 5-year Factory Warranty and Incidental Damage Protection
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 27 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












