
ENVE Composites M6 Rim - 29" Disc Black 28H, Front/Rear
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 38.4, 40.4 |
| Rim Width (Internal) | 29, 32 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 603 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 426, 445 |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Depth (mm) | 21 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 38.4, 40.4 |
| Rim Width (Internal) | 29, 32 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 603 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 426, 445 |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Depth (mm) | 21 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |











