
ENVE Composites M730 Rim - 29" Disc Black 32H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 38 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 599 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 580 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Depth (mm) | 27 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 38 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 599 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 580 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Depth (mm) | 27 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |











