
ENVE Composites M8 29" 20x110 6-bolt Black
- Durability of a DH wheel without comprising weight and being E-bike rated
- Tubeless ready, disc-specific, wide hookless carbon fiber rim optimized for anti-pinch flat protection
- Front and rear specific rim construction and geometry
- ENVE Innerdrive J-bend hub
- Complete wheelset weight: 2030g
| Model | M8 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 20x110 |
| Hub | Innerdrive |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-bolt |
| Rim | M8 |
| Internal W | 32mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
| E | bike-Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Durability of a DH wheel without comprising weight and being E-bike rated
- Tubeless ready, disc-specific, wide hookless carbon fiber rim optimized for anti-pinch flat protection
- Front and rear specific rim construction and geometry
- ENVE Innerdrive J-bend hub
- Complete wheelset weight: 2030g
| Model | M8 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 20x110 |
| Hub | Innerdrive |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-bolt |
| Rim | M8 |
| Internal W | 32mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
| E | bike-Yes |











