

ENVE Composites Road Flat-Mount Disc Fork - 1-1/4" Tapered Steerer
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | Flat Mount 140 |
| Crown Race | 33 |
| Weight | 425 |
| Wheel Size | 700c |
| Offset | 43, 50 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 32mm |
| Axle to Crown Length | 370 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Steerer Tube Length (mm) | 350 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | Flat Mount 140 |
| Crown Race | 33 |
| Weight | 425 |
| Wheel Size | 700c |
| Offset | 43, 50 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 32mm |
| Axle to Crown Length | 370 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Steerer Tube Length (mm) | 350 |











