🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
ESI grips MTB Ribbed Extra Chunky Silicone Grips
- Ribbed grips have 8 distinct ribs that optimize shock absorption and grip
- Lightweight silicone grips conform to your hand for maximum grip and shock absorption to reduce hand fatigue and arm pump
- UV resistant and non-porous, they will not fade or harden
- Non-slip grip compound stays put even when wet
- 80g
- Made in the USA
| Model | Ribbed Extra Chunky |
| Shape | Round |
| Grip Color | Orange, Red |
| Length | 130, 130mm |
| Diameter | 34mm |
| Flange | No |
| Lock On | No |
| Color | Black |
| Weight | 60 |
| Defined Color | Black |
Select Color
From $8.40
Original: $23.99
-65%ESI grips MTB Ribbed Extra Chunky Silicone Grips—
$23.99
$8.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ribbed grips have 8 distinct ribs that optimize shock absorption and grip
- Lightweight silicone grips conform to your hand for maximum grip and shock absorption to reduce hand fatigue and arm pump
- UV resistant and non-porous, they will not fade or harden
- Non-slip grip compound stays put even when wet
- 80g
- Made in the USA
| Model | Ribbed Extra Chunky |
| Shape | Round |
| Grip Color | Orange, Red |
| Length | 130, 130mm |
| Diameter | 34mm |
| Flange | No |
| Lock On | No |
| Color | Black |
| Weight | 60 |
| Defined Color | Black |














