
Fox Shox 32 Factory SC Fork 29" 44r 100
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Remote |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 503.7 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 58 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Orange |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Remote |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 503.7 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 58 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Orange |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |











