



FOX 32 Taper-Cast Factory Suspension Fork - 700c
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Flat Mount |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 40 |
| Offset | 45, 45mm, 50mm |
| Axle to Crown Length | 435 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Maximum Tire Width | 50 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 700c |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |
| Model | 32 |
| F | S |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Travel | 40mm, 50mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100mm TA |
| Weight | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Flat Mount |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 40 |
| Offset | 45, 45mm, 50mm |
| Axle to Crown Length | 435 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Maximum Tire Width | 50 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 700c |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |
| Model | 32 |
| F | S |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Travel | 40mm, 50mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 12x100mm TA |
| Weight | - |











