
FOX 36 SL Performance Suspension Fork - 29" 140 mm 15QR x 110 mm 44mm Offset GRIP Damper 3-Position Matte BLK
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 140 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 556 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 63.5 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Matte Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX Model Year 26 , FOX MY26 |
| Stanchion Diameter | 36 |
Original: $699.00
-65%$699.00
$244.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 140 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 556 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 63.5 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Matte Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX Model Year 26 , FOX MY26 |
| Stanchion Diameter | 36 |











