

FOX 40 Factory Suspension Fork - 29" 203 mm 20TA x 110 mm 52mm Offset GRIP X2 Damper
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 203 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 203 |
| Offset | 52 |
| Axle to Crown Length | 601.9 |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm Boost |
| Maximum Tire Width | 63 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 40 |
| Steerer Tube Length (mm) | 272 |
Original: $1,849.00
-65%$1,849.00
$647.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 203 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 203 |
| Offset | 52 |
| Axle to Crown Length | 601.9 |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm Boost |
| Maximum Tire Width | 63 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 40 |
| Steerer Tube Length (mm) | 272 |











