
Fox Shox 34 Factory Fork 29" 44r 130mm Grip X 110 Blk
- Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- Lower leg arch shaves every possible gram while making sure not to compromise stiffness
- Lower leg internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- EVOL air spring with enlarged negative air spring to assist with mid-stroke support
- 180mm to 203mm rotor compatible post mount
- Lightweight Kabolt thru-axle
- Tapered threadless steerer
- 2.6" max tire size
- Starting weight 1698g
| Model | 34 |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 130mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Black |
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- Lower leg arch shaves every possible gram while making sure not to compromise stiffness
- Lower leg internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- EVOL air spring with enlarged negative air spring to assist with mid-stroke support
- 180mm to 203mm rotor compatible post mount
- Lightweight Kabolt thru-axle
- Tapered threadless steerer
- 2.6" max tire size
- Starting weight 1698g
| Model | 34 |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 130mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Black |











