
Fox Shox 34 Factory SC Fork 29" 44r 120 Grip SL 3-P Or
- Grip SL damper with 3-position adjustable damper control
- 60 grams lighter than FIT4 on previous 34 SC
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- Tunable negative air chamber for race or trail style feel off the top
- Step Cast (SC) legs with narrow stance and stepped design to save weight, decrease frontal area, and provide clearance for the spokes and brake rotor
- Lower leg bypass channels for silky-smooth fork action
- 160mm to 203mm rotor compatible post mount
- Lightweight Kabolt thru-axle
- Tapered threadless steerer
- 2.4" max tire size
- Starting weight 1435g
| Model | 34 |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 120mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Orange |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Grip SL damper with 3-position adjustable damper control
- 60 grams lighter than FIT4 on previous 34 SC
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- Tunable negative air chamber for race or trail style feel off the top
- Step Cast (SC) legs with narrow stance and stepped design to save weight, decrease frontal area, and provide clearance for the spokes and brake rotor
- Lower leg bypass channels for silky-smooth fork action
- 160mm to 203mm rotor compatible post mount
- Lightweight Kabolt thru-axle
- Tapered threadless steerer
- 2.4" max tire size
- Starting weight 1435g
| Model | 34 |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 120mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Orange |











