
Fox Shox 38 Perf Elite Fork 27.5" 44r 170mm Grip2 Blk
- Performance Elite Series with black anodized stanchions
- Lower leg arch shaves every possible gram without compromising stiffness
- Lower leg internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- Lower leg bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- EVOL air spring with enlarged negative air spring to assist with mid-stroke support
- Grip 2 damper with Variable Valve Control (VVC) for external fine tuning
- 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- 15QRx110 quick release thru-axle. Floating axle precisely aligns the dropout surface to the front hub end caps eliminating unwanted friction between the upper and lower fork legs
- Integrated 4-point mud guard mount, guard sold separately
| Model | 38 |
| P | SE |
| Wheel Size | 27.5" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 170mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 2180g |
| Color | Shiny Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Performance Elite Series with black anodized stanchions
- Lower leg arch shaves every possible gram without compromising stiffness
- Lower leg internal bypass channels offer more usable travel by increasing air volume within the lower legs
- Lower leg bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- EVOL air spring with enlarged negative air spring to assist with mid-stroke support
- Grip 2 damper with Variable Valve Control (VVC) for external fine tuning
- 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- 15QRx110 quick release thru-axle. Floating axle precisely aligns the dropout surface to the front hub end caps eliminating unwanted friction between the upper and lower fork legs
- Integrated 4-point mud guard mount, guard sold separately
| Model | 38 |
| P | SE |
| Wheel Size | 27.5" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 170mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | 2180g |
| Color | Shiny Black |











