

FSA Gradient Alloy Stem (31.8)
- Designed for Trail, Enduro and DH use
- 2D forged, then CNC machined aluminum
- CrMo hardware. 2-bolt steerer clamp with 35mm clamp stack height
- 135-180g
| Model | Gradient |
| Steerer Dia. | 1-1/8" |
| Bar Dia. | 31.8mm |
| Rise | +6 Deg |
| Length | 33, 33mm, 40, 50 |
| Color | Black |
| Stem Angle (deg) | 6 |
| Material | Alloy |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8, 35.0 |
| Weight | 135, 170, 180 |
| Defined Color | Black |
| Stack Height | 35 |
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed for Trail, Enduro and DH use
- 2D forged, then CNC machined aluminum
- CrMo hardware. 2-bolt steerer clamp with 35mm clamp stack height
- 135-180g
| Model | Gradient |
| Steerer Dia. | 1-1/8" |
| Bar Dia. | 31.8mm |
| Rise | +6 Deg |
| Length | 33, 33mm, 40, 50 |
| Color | Black |
| Stem Angle (deg) | 6 |
| Material | Alloy |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 31.8, 35.0 |
| Weight | 135, 170, 180 |
| Defined Color | Black |
| Stack Height | 35 |











