
FSA Gradient Modular 1x Crankset - 32t
- Trail/Enduro use crankset
- Megatooth, thick/thin tooth design for maximum chain engagement
- Solid forged AL7050 crank arms with 30mm BB392 spindle
- Direct mount chainring
- Use modular spider tool BTI #FS0294 for chainring replacement or chainline adjustment. Place 3mm spacer between direct mount ring and lockring for 157mm Super Boost spacing/56mm chainline
- Bottom bracket sold separately. 670g
| Model | Gradient 157+ |
| Length | 170mm, 175mm |
| Direct Mount/BCD | Gradient |
| Rings Included | 32t |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 392EVO |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 56mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Trail/Enduro use crankset
- Megatooth, thick/thin tooth design for maximum chain engagement
- Solid forged AL7050 crank arms with 30mm BB392 spindle
- Direct mount chainring
- Use modular spider tool BTI #FS0294 for chainring replacement or chainline adjustment. Place 3mm spacer between direct mount ring and lockring for 157mm Super Boost spacing/56mm chainline
- Bottom bracket sold separately. 670g
| Model | Gradient 157+ |
| Length | 170mm, 175mm |
| Direct Mount/BCD | Gradient |
| Rings Included | 32t |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 392EVO |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 56mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |











