
Hope RX Crankset No Spider 175mm Black
- A two-piece hollow design allows for the removal of any unwanted material increasing stiffness and reducing weight
- Tested to the same standards as our MTB cranks for confidence on or off road
- Featuring a self-extracting axle-to-arm interface, simplifying fitting and removal
- Fully CNC machined 7050 Aluminum for precise material removal
- Unique expanding spline/arm interface
- Versatile Spline mount for chainring/spider
- 30mm oversized axle
- Weight: 518g (172.5mm and 5 bolt spider, w/o BB)
| Model | RX |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | Hope |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 68mm |
| Chainline | 45/47mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
Original: $435.00
-65%$435.00
$152.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- A two-piece hollow design allows for the removal of any unwanted material increasing stiffness and reducing weight
- Tested to the same standards as our MTB cranks for confidence on or off road
- Featuring a self-extracting axle-to-arm interface, simplifying fitting and removal
- Fully CNC machined 7050 Aluminum for precise material removal
- Unique expanding spline/arm interface
- Versatile Spline mount for chainring/spider
- 30mm oversized axle
- Weight: 518g (172.5mm and 5 bolt spider, w/o BB)
| Model | RX |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | Hope |
| Configuration | 1x/2x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 68mm |
| Chainline | 45/47mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |











