





Hope Union GC Pedals
- Dual mechanism designed for easy pedal entry, secure cleat holding and positive, consistent release
- Fully CNC machined pedal bodies with stainless steel clips and cleats
- Large shoe/pedal contact area for maximum power transfer and stability
- Replaceable pins for increased grip on Union TC (7 pins per side)
- Pedals run on three cartridge bearings and a maintenance free IGUS bush for smooth long term durability
- Fully serviceable and rebuildable
- Axle is high strength CrMo, heat treated and plated
- Q-Factor – 55mm
- Pedals supplied with two cleats options; 4°or 5° of free float and 12° or 13° release angle respectively. Both cleats also allow 2mm of lateral (side to side) float
| Model | Union GC, Unoin GC |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Blue, Orange, Purple, Red, Silver |
| Weight | 498g |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless with Platform |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black |
| Cleat Interface | Hope |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Dual mechanism designed for easy pedal entry, secure cleat holding and positive, consistent release
- Fully CNC machined pedal bodies with stainless steel clips and cleats
- Large shoe/pedal contact area for maximum power transfer and stability
- Replaceable pins for increased grip on Union TC (7 pins per side)
- Pedals run on three cartridge bearings and a maintenance free IGUS bush for smooth long term durability
- Fully serviceable and rebuildable
- Axle is high strength CrMo, heat treated and plated
- Q-Factor – 55mm
- Pedals supplied with two cleats options; 4°or 5° of free float and 12° or 13° release angle respectively. Both cleats also allow 2mm of lateral (side to side) float
| Model | Union GC, Unoin GC |
| Spindle | CrMo |
| Size | 9/16" |
| Body Material | Aluminum |
| Color | Black, Blue, Orange, Purple, Red, Silver |
| Weight | 498g |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless with Platform |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Defined Color | Black |
| Cleat Interface | Hope |











