
Industry Nine 1/1 Enduro S Carbon 29" 15x110 TA/12x148 XD
- 1/1 mountain chassis is mated with hookless carbon enduro rim
- Disc specific carbon clincher rim (38mm outer/31mm inner width) features a tubeless friendly bead shelf
- 1/1 90-point freehub body engages every 4 degrees
- Double butted Sapim Race stainless steel spokes (2.0/1.8/2.0mm) paired with alloy Sapim Secure Lock Double Square nipples
- Suggested tire width 2.3-2.8"
- 260lbs/118kg suggested rider weight limit
| Model | 1/1 Enduro S Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | 1/1 |
| Hole | 28/28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Enduro Carbon |
| Internal W | 31mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1815g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1/1 mountain chassis is mated with hookless carbon enduro rim
- Disc specific carbon clincher rim (38mm outer/31mm inner width) features a tubeless friendly bead shelf
- 1/1 90-point freehub body engages every 4 degrees
- Double butted Sapim Race stainless steel spokes (2.0/1.8/2.0mm) paired with alloy Sapim Secure Lock Double Square nipples
- Suggested tire width 2.3-2.8"
- 260lbs/118kg suggested rider weight limit
| Model | 1/1 Enduro S Carbon |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | 1/1 |
| Hole | 28/28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Enduro Carbon |
| Internal W | 31mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1815g |











