
Industry Nine Solix G - UL250a 700c 12x100/142 TA XDR 20th
- Alloy clincher disc rim (25mm inner width) with a tubeless ready profile for Gravel use
- Center Lock Solix G hub and spoke chassis features 24 aluminum spokes for exceptional stiffness to weight
- Compatible with 700x35-55mm tires
- 240lb/109kg suggested rider weight limit
- 20th Anniversary lunar gray hub, with lunar gray spoke fade to purple
| Model | Solix G - UL250a |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24h |
| Brake | Center Lock |
| Rim | UL250a |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 18mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | 20th Anniversary |
| Weight | 1410g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Alloy clincher disc rim (25mm inner width) with a tubeless ready profile for Gravel use
- Center Lock Solix G hub and spoke chassis features 24 aluminum spokes for exceptional stiffness to weight
- Compatible with 700x35-55mm tires
- 240lb/109kg suggested rider weight limit
- 20th Anniversary lunar gray hub, with lunar gray spoke fade to purple
| Model | Solix G - UL250a |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24h |
| Brake | Center Lock |
| Rim | UL250a |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 18mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | 20th Anniversary |
| Weight | 1410g |











