

Industry Nine Solix SL 35/45 Carbon Disc Wheelset - 700c, 12x100/142 TA
- Mixed aero carbon 35mm front/45mm rear deep disc rim (29mm outer/21mm inner width) with a tubeless ready profile
- Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- Sapim CX-Ray straight-pull, bladed spokes
- Compatible with 700x23-40mm tires
- 260lb/118kg suggested rider weight limit
| Model | Solix SL 35/45 Carbon |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road), Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix SL |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | SL Series |
| Internal W | 21mm |
| Depth | 35mm/45mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1400g |
Original: $2,245.00
-65%$2,245.00
$785.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Mixed aero carbon 35mm front/45mm rear deep disc rim (29mm outer/21mm inner width) with a tubeless ready profile
- Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- Sapim CX-Ray straight-pull, bladed spokes
- Compatible with 700x23-40mm tires
- 260lb/118kg suggested rider weight limit
| Model | Solix SL 35/45 Carbon |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road), Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix SL |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | SL Series |
| Internal W | 21mm |
| Depth | 35mm/45mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1400g |











