

Industry Nine Solix SL UL250 700c Disc Wheels
- Alloy disc rim (29mm outer/25mm inner width) with a tubeless ready profile
- Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- Sapim CX-Ray straight-pull, bladed spokes
- Compatible with 700x33-55mm tires
- 220lb/100kg suggested rider weight limit
| Model | Solix SL UL250A |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road), Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix SL |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | Premium |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 18mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1370g |
Original: $1,265.00
-65%$1,265.00
$442.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Alloy disc rim (29mm outer/25mm inner width) with a tubeless ready profile
- Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- Sapim CX-Ray straight-pull, bladed spokes
- Compatible with 700x33-55mm tires
- 220lb/100kg suggested rider weight limit
| Model | Solix SL UL250A |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road), Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix SL |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | Premium |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 18mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1370g |











