
Kenda K1079P Wheelchair Tire 24 x 1-3/8" Gray
- Ideal for everyday use and on pavement for wheelchairs, not bicycle usage
- Non-marking, gray standard rubber compound (SRC)
- CAP: casing added protection, 65% more puncture protection
| Model | K1079P Wheelchair |
| Size | 24" |
| Width | 1-3/8" |
| Casing | Standard |
| TPI | 60 |
| Compound | Standard |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Gray |
| Weight | 368g |
Original: $17.95
-65%$17.95
$6.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ideal for everyday use and on pavement for wheelchairs, not bicycle usage
- Non-marking, gray standard rubber compound (SRC)
- CAP: casing added protection, 65% more puncture protection
| Model | K1079P Wheelchair |
| Size | 24" |
| Width | 1-3/8" |
| Casing | Standard |
| TPI | 60 |
| Compound | Standard |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Gray |
| Weight | 368g |











