
Kenda K50 Tire - 16 x 2.125 Clincher Wire White 22tpi
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 22 |
| Color | White |
| Weight | 498 |
| Defined Color | White |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 16 x 2.12 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 40 |
Original: $19.95
-65%$19.95
$6.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 22 |
| Color | White |
| Weight | 498 |
| Defined Color | White |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Diameter | 305 / 16" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 16" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 16 x 2.12 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 40 |











