
Kenda Kontact K841 Tire - 20 x 1.95 Clincher Wire Black 60tpi
| Defined Color | Black |
| PSI | 65 |
| Weight | 700 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
Original: $24.95
-65%$24.95
$8.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Defined Color | Black |
| PSI | 65 |
| Weight | 700 |
| TPI | 60 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Intended Use | BMX |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |











