

Kenda Kross Cyclo Tire
| Color | Black/Mocha, Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29", 630 / 27" |
| ISO Width (mm) | 35 |
| Labeled Size | 27 x 1-3/8, 700 x 35 |
| PSI | 70 |
| TPI | 30, 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 27", 700c |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 380, 402 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black/Mocha, Black/Tan |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29", 630 / 27" |
| ISO Width (mm) | 35 |
| Labeled Size | 27 x 1-3/8, 700 x 35 |
| PSI | 70 |
| TPI | 30, 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 27", 700c |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 380, 402 |











