

Kenda Kross Plus Tire
| TPI | 30, 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 506, 592 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.95, 700 x 38 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65, 70 |
Original: $24.95
-65%$24.95
$8.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 30, 60 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 506, 592 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.95, 700 x 38 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65, 70 |











