
Kenda Kwick Two Tire - 20 x 1.75 Clincher Wire Black/Reflective 60tpi KS
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 512 |
Original: $44.95
-65%$44.95
$15.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| ISO Width (mm) | 44 |
| Labeled Size | 20 x 1.75 |
| PSI | 60 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Type | Clincher |
| Weight | 512 |











